Trigonometri Grafik
15 Mayıs 2024

Trigonometri Grafik

Trigonometri grafik gerek öğretmenlerin okul sınavlarında gerekse üniversiteye hazırlanırken Lys sınavında karşımıza çıkan bu konuyu iyice öğrenmelisiniz. Trigonometri grafiklerini daha iyi çözebilmek ve çizebilmek için türev alma kurallarını da bilmeniz gerekmektedir. Böylece konuya daha hâkim olarak, türev kuralları ile kısa yoldan çözebilirsiniz. Ancak türev almayı bilmiyorsanız, trigonometrinin bölüm konularına hâkim olmanız gerekir. Trigonometri grafik çizilirken ilk olarak fonksiyonun esas periyodunu bulmanız gerekmektedir. Bulduğunuz periyoda uygun bir aralık seçilerek, değişim tablosu yapılır. Bunun için de fonksiyonların bazı özel reel sayıları alacağı için, bu değerlerinde tablosu yapılmaktadır. Bu tabloda fonksiyonun aldığı değerler bir sonraki aldığı değerden küçük ise yani o fonksiyonun aldığı değerler artmışsa o aralığa sağ yukarıya doğru eğik ok sembolü yazılır. Eğer trigonometrik fonksiyonun aldığı değer bir sonraki bulunan değerden büyükse yani o fonksiyonun aldığı değerler azalmışsa o aralığa sağ aşağıya doğru eğik ok sembolü yazılır. Ardından seçilen bu periyot aralığında istenilen trigonometrik fonksiyonların grafikleri çizilir. Oluşan bu trigonometri grafik, fonksiyonun periyot aralığında olacağını ve bu aralıkta tekrarlanacağını unutmayınız.

  • F(X) = Sin x Fonksiyonunun Grafiği: x R sayılar kümesinde tanımlı olup, sin x = sin (X + k * 2) eşitliği sağlanmaktadır. K = 1 için T = 2 fonksiyonunun periyodu olmaktadır. O halde, f: A- B fonksiyonunda tanım kümesi olup, A = { 0 (X (2 (X (R } olup, görüntü kümesi ise B [-1,1] olmaktadır. Fonksiyonun bu genliği de 1'e eşittir.
  • F(X) = Cos x Fonksiyonunun Grafiği: x R sayılar kümesinde tanımlı olup, cos x = cos (X + k * 2) eşitliğini sağlamaktadır. K = 1 için T = 2 fonksiyonunun periyodu olmaktadır. Böylece, f: A (B fonksiyonunda tanım kümesi olup), A = { 0 (X (2 (X (R } olup, görüntü kümesi ise B [-1,1] olmaktadır. Fonksiyonun genliği de -1'e eşittir.
  • F(X) = Cot x Fonksiyonunun Grafiği: x R sayılar kümesinde tanımlı olup, cot x = cot (X + k) eşitliği sağlanmaktadır. Fakat x = 0 x, fonksiyon değeri tanımsızdır. Böylece, f: A- B fonksiyonunda tanım kümesi olup, A = R - {k} görüntü kümesi de B= r'dir.
  • F(X) = Tan x Fonksiyonunun Grafiği: x R sayılar kümesinde tanımlı olup, tan x = tan (X + k) eşitliğini sağlamaktadır. K = 1 için T fonksiyonunun periyodu olmaktadır. Fakat x için fonksiyon tanımlı değildir. Bu sebeple f: A - B fonksiyonunda tanım kümsei olup, A = R - {k+} ve görüntü kümesi de B = R'dir.

Trigonometri Grafik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Trigonometri Grafik

Trigonometri Grafik

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Trigonometri Formülleri Nelerdir?

Trigonometri Formülleri Nelerdir?

Trigonometri Nedir?

Trigonometri Nedir?

Trigonometri Periyot Soru ve Çözümleri

Trigonometri Periyot Soru ve Çözümleri

Trigonometri Formülleri Nelerdir?

Trigonometri Formülleri Nelerdir?

Birim Çember Trigonometri Nedir?

Birim Çember Trigonometri Nedir?